موسیقی را ساده و آنلاین بیاموز

  • تاریخ : ۱۸ام مهر ۱۳۹۷

مجموعه: آموزش گیتار کلاسیک
تعداد بازدید: ۴۴

قبل از خرید گیتار کلاسیک این نکات بسیار مهم را بخوانید (راهنمای خرید)

در ادامه آموزش های کاربردی گیتار کلاسیک، در این مقاله یک راهنمای خرید جامع در خصوص خرید گیتار کلاسیک را به شما معرفی می کنیم تا جدای از اینکه قربانی افراد سودجو نشوید، بتوانید یک انتخاب عالی داشته باشید.

کلیات

گیتار کلاسیک خوب خیلی ارتباطی به مارک آن و سازنده ندارد اگر چه پیشنهاد می کنیم از بین حدود ۶ برند معروف انتخاب کنید. یک روش عالی برای خرید یک گیتار کلاسیک خوب این است که فاکتورهای یک گیتار کلاسیک خوب را بلد باشید یا اینکه به فروشنده اعتماد داشته باشید. یک نکته مهم این است که به هیچ وجه خرید گیتار را به استاد خود نسپارید و یا به فروشگاهی که استادتان می گوید بروید و بگویید از طرف فلانی آمده ام نروید (ممکن است استاد با فروشنده، کمسیون کاری داشته باشد) مگر اینکه ۱۰۰ درصد به استاد خود اطمینان داشته باشید. خرید گیتار کلاسیک را باید یا خودتان انجام دهید یا با دوست با مهارتی که کاملا به او اعتماد دارید این کار را انجام دهید.

دو قرن پیش بیشتر گیتارها بصورت کلاسیک طراحی شده بودند که گاهی اوقات به آن اسپانیایی میگفتند. در مقایسه با بیشتر گیتارهایی که امروزه در آمریکا ساخته می شوند، این گیتارها بدنه ای با اندازه ی کوچک تا متوسط دارند و محل انگشت گذاری یا رودسته آنها نسبتا پهن است. امروزه بیشتر در گیتارهای کلاسیک از نایلون برای سیم های بالایی استفاده میشود و برای رشته های پایینی از سیم های خوبی که هسته ی ابریشمی را احاطه کرده استفاده میشود. سیم‌های نایلون صدایی گرم دارند و به همین دلیل از آن‌ها برای اجرای سبک‌های فلامنکو، کلاسیکو… استفاده می‌شوند.

حتما بخوانید: نکات بسیار مهم برای خرید سیم گیتار که باید بدانید (راهنمای کامل)

سیم های نایلونی ۲ مزیت برای تازه کارها دارد:

۱- این سیم ها برای انگشتها راحت ترند. بعضی از معلم های گیتار از بچه ها میخواهند تا آموزش را با سیم های نایلونی آغاز کنند تا در کار کردن با سیم های فولادی نا امید نشوند.

۲- به دلیل اینکه آنها برای فرت-فرت برد گیتار میله ای باریک آهنی دارد که به آن ها فرت گفته می شود- راحتترند ،لازم نیست که فرت برد گیتار به اندازه ی گیتارهای سیم فولادی دقیق باشد.

گفتنی است گیتارهای سیم نایلونی ۲ عیب هم نسبت به سیم فولادی ها دارند از جمله:

۱-این گیتارها صدای خیلی بلندی ندارند.اگر شما واقعا علاقمند هستید که موزیک های سبک کلاسیک را بنوازید،مشکلی نیست چون میتوانید از نوازندگانی استفاده کنید که نحوه ی بالانس کردن را هنگام نواختن به شما بیاموزد.

۲-شما مجبورید که سیم ها را بیشتر تعویض کنید تا تن بهینه ی گیتار را حفظ کنید.

ajzae-gitar-87595

به دلیل اینکه سیم های نایلونی به اندازه ی سیم های فولادی آسیب نمیبینند و برای اینکه صدای ملایم ترشان جبران شود،برای ساخت بسیاری از گیتارهای کلاسیک جدید از چوب درخت سرو استفاده میکنند.سرو خاصیت ارتجاعی بیشتری نسبت به صنوبر-که بیشتر برای گیتارهای سیم فولادی استفاده میشود- دارد اما شکننده تر هم هست. گیتارهای کلاسیک ارزانتر، از روکش سرو استفاده میکنند تا معتبرتر به نظر بیایند.

از دیگر ویژگی های بارز گیتارهای کلاسیک سرشاخه شکاف دار آن است که بر روی صدا تاثیر نمی گذارد اما این را به ندرت در گیتارهای سیم فولادی میبینید.در نهایت دسته ی نسبتا پهن گیتارهای کلاسیک باعث میشود که با سیم های گیتار و انگشتان نسبت به گیتار با دسته ی نازک راحتتر بازی کنید. عکس آن هم درست است که اگر شما از گیتار با دسته ی نازک استفاده کنید دست چپ شما بعضی تنظیمات را انجام میدهد.

آغاز نواختن گیتار کلاسیک:

دسته و فرت بورد گیتارهای کلاسیک عریض تر از انواع دیگر گیتار است. کسانی که دستهای خیلی کوچکی دارند بهتر است با ریسمانهای نایلونی کار خود را آغاز کنند. همچنین می توانید موقعیت دست چپتان را در مواقعی که تغییر آوایی میدهید بازآموزی کنید. دسته ممکن است برای دستان کوچک خیلی عریض باشد.

اگر هدف نهایی شما این است که در سبک های pop, country, Bluegrass, یا Celtic بنوازید، برنامه ریزی کنید که در نهایت از انگشت گذاری سیم نایلونی به تکنیک انگشت گذاری در ریسمان فولادی جهش پیدا کنید. به عبارت دیگر اگر هدف شما این است که Segovia بعدی شما باشید تنها برنامه ریزی کنید که یک نوازنده ی کلاسیک بهتری باشید.

اندازه های مختلف گیتار کلاسیک

اندازه های مختلف گیتار کلاسیک

اگر شما موزیک کلاسیک می نوازید، در تنظیمات موزیک کلاسیک، احتمالا یک میکروفون دارید. به عبارت دیگر کسانی که در رستوران ها موسیقی مینوازند، هنگام نواختن گیتار کلاسیک در باند Moody Blues revival، متوجه خواهند شد که پیکاپ پیش ساخته گیتار تاثیر گذاری بیشتری نسبت به میکروفن دارد. فقط انتظار نداشته باشید گیتار کلاسیک شما صدای دقیقا مشابه گیتارهای کلاسیک در amp یا PA داشته باشد مگر اینکه پول زیادی هزینه کنید.

نظرات کاربران در فضای مجازی

مهدی از نوازندگان قدیمی و سابقه دار در زمینه گیتار معتقد است که:

“چند سال پیش گفتم یه کلاسیک بگیرم و یه آکوستیک، رفتم تو یه فروشگاه Guitar Center نزدیک محل زندگیم، دو تا کلاسیک امتحان کردم یه Godin کلاسیک (کاتالوگش اومده بود در خونم. به خاطر همین هم „ویرش” افتاده بود بهم) یه Ovation کلاسیک، آکوستیک هم یه Martin امتحان کردم و دوباره یه Ovation. تو کلاسیک‌ها با اینکه Godin آمریکایی بود، Ovation چینی‌ رو برداشتم. هم صداش به همون خوبی‌ بود (اگه نگم بهتر بود) ، هم از نظر قیمتی خیلی‌ بهتر بود. اونموقع Godin ی رو که امتحان کردم ۱۳۰۰ دلار بدون Hard Case بود، Ovation هم بدون Case بود ولی‌ قیمتش ۷۰۰ دلار و خورده ای بود. آکوستیک هم مارتین آمریکایی بود، ۱۱۰۰ و خورده ای، یه Ovation چینی‌ امتحان کردم با Hard Case تموم میشد ۶۰۰ دلار. با وجودی که می‌تونستم هر دو تا Godin و Martin رو بردارم، دو تا Ovation زدم زیر بغل و اومدم بیرون. البته از اونجایی که از قبل از انقلاب با Ovation آشنایی داشتم، تصمیم گیری برام راحت تر بود. تنها مساله بقولی Down Side گیتار‌های Ovation اینه که پشت گیتار „صاف” نیست. حالت حباب داره. که البته از چوب هم نیست (پشتش). از یه جنس مثل فایبر گلاسه. باید یه یکی‌ دو هفته دستت بگیری تا راحت باشی‌ با بغل کردنش.”

محمدرضا هم معتقد است:

“من پیشنهاد میکنم برای شروع یه ساز معمولی تهیه کنید و هیچ وقت برای تعویض ساز دیر نیست ولی به دلیل اینکه تازه میخواید شروع کنید احتمالش هست که تجربه کمتون باعث بشه به ساز آسیب بزنید یا اینکه به هر دلیلی نخواید ادامه بدین و هزینه زیاد کردن برای شروع خیلی منطقی نیست! مثلا من خودم اوایل که شروع کرده بودم گیتار زیاد به در و دیوار و صندلی و… میکوبیدم و از این جهت میگم! برای شروع هم میتونی از مارک های آریا،یاماها و یکمی گرون تر سانچز انتخاب کنی
البته تنوع ساز خیلی زیاده ولی سعی کن از مارک های شناخته شده بخری که استاندارد تر باشن و خیلی دنبال مارک های متفرقه که توی گیتار به وفور دیده میشه نرو! اگر هم کسی رو سراغ داری که بتونه برات ساز رو انتخاب کنه میتونی یه ساز کارکرده خوب پیدا کنی و توی بودجه هم صرفه جویی کنی به نظر من ساز ۵۰۰-۶۰۰ تومنی به خوبی نیاز هات رو برطرف میکنه”

نکات مهم دیگر

  • بهترین روش خرید گیتار کلاسیک این است که دو سه مدل را از پیش و از طریق اینترنت (همین مقاله) پیدا کنید و سپس به بازار بروید و آنها را در دست بگیرید و بنوازید. اما به هیچ وجه از بازار بصورت حضوری خرید نکنید. هر مدلی که کاملا مد نظر شما بود را از وب سایت های اینترنتی متخصص فروش ساز خریداری کنید.
  • اگر ساختمان گیتار را بشناسید می دانید گیتار معمولا دارای ۱۲ قسمت عمودی و ۶ سیم است و کلا تشکیل ۷۲ نت را میدهد. تمام این نتها را با درست گرفتن انگشت دست چپ روی این ۷۲ خانه، به صدا درآورید. صدای حاصل باید شفاف و بدون صدای نویز گونه باشد یا اصطلاحا گِز نزند. البته انگشت دست چپ را کاملا پشت فِرت (خطوط فلزی جداکننده روی دسته گیتار) قرار دهید تا صدای گِز احتمالی از غلط گرفتن انگشت دست چپ شما نباشد. همچنین برای گز نزدن در شروع کار بهتر است اکشن گیتار پایین باشد. اکشن گیتار همان فاصله سیمها تا دسته گیتار است.
  • دقت کنید دسته گیتار کاملا صاف باشد و انحرافی نداشته باشد چرا که ناصاف بودن دسته گیتار تاثیر بدی بر روی صدای گیتار می گذارد.
  • فِرت ها در واقع نقش تقسیم بندی سیمها به فواصل زمانی مساوی را دارند. پس خیلی مهم است این خطها کاملا عمود بر دسته گیتار و در نتیجه موازی با خودشان باشند، تا فواصل زمانی نتها رعایت شود.
  • گیتار کلاسیک انتخاب اکثر هنرجویان برای شروع به یادگیری گیتار است. این گیتارها اندازه‌ای مناسب دارند و معمولا با سیم‌های نایلونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اکثر نوازنده‌های گیتار ایرانی از همین نوع گیتار برای تولید آهنگ‌های خود استفاده می‌کنند.
  • برای در دست گرفتن دسته گیتار و نواختن یک قطعه، دست چپ شما باید آزاد و راحت باشد. بیش از اندازه گرد بودن (برآمده بودن) پشت دسته گیتار باعث می شود در نواختن نتها به مشکل بر بخورید و کف دستتان درد بگیرد.
  • سردسته گیتار محل اتصالات است. جاییکه پیچ های کوک قرار می گیرند و نقش مهمی در کوک بودن گیتار دارند. پس توجه داشته باشید این قسمت گیتار سالم باشد.
  • سیمهای گیتار به پل ختم می شوند، پل گیتار (قسمت چوبی که روی بدنه گیتار برای نگه داشتن سیمها استفاده می شود) قسمت انتهایی سیم هاست. مهم است که پل، کاملا صاف و عمود بر بدنه گیتار قرار گرفته باشد تا سیمها به درستی به صدا درآیند.
  • به مواردی مانند زیبایی ظاهری، تزیینات، اجزای قابل تعویض مانند سیم و ماشین کوک حساس نباشید. گاه ممکن است به علت چند تزیین جزئی قیمت بین دو مدل تا دویست هزار تومان برسد که می دانیم این موارد هیچ تاثیری در صدا دهی و قابلیت های نوازندگی ندارد

برخی پیشنهادات ما برای خرید

سازهای اسپانیایی و اروپایی نسبت به سازهای آسیایی کیفیتی بالاتر دارند. البته چند برند ژاپنی هستند که گیتارهایی با کیفیت خوبی ارائه می دهند اما متاسفانه در کشور ما به ندرت یافت می شوند. در اینجا ما با کمک تجربه و نظرات مختلف هنرآموزان و اساتید در این حوزه، بهترین ها را به شما معرفی می کنیم:

۱- استگ مدل C440 (ششصد هزار تومان- برای افراد مبتدی)

۲- مدل یاماها C40 (یک میلیون و چهارصد- برای افراد مبتدی)

۳- مدل یاماها C70 (یک میلیون و هشتصد-برای افراد مبتدی)

۴- مدل الحمبرا alhambra z nature (یک میلیون و هشتصد- مبتدی)

۵- یاماها مدل CG102 (دو میلیون و صد- مبتدی-متوسط)

۶- یاماها مدل CG102 (دو میلیون و پانصد- مبتدی)

۷- یاماها NCX1200R (پنج میلیون و سیصد- برای متوسط و نیمه حرفه ای)

۸- گیتار کلاسیک الحمبرا alhambra 5p ct (هفت میلیون و چهارصد- برای افراد متوسط-حرفه ای)

۹- الحمبرا alhambra 11p (یازده میلیون- کاملا حرفه ای)

۱۰- آلمانزا مدل ۴۳۵ CW (دوازده میلیون- کاملا حرفه ای)

مدل های دیگر:

از دست ندهید: دانلود رایگان ۴۰ عکس بسیار زیبا از گیتار کلاسیک

باز هم هرگونه سوال یا نظری در زمینه خرید گیتار کلاسیک دارید که راهنمای ما را کامل می کند، در بخش نظرات با ما مطرح بفرمایید.

گیتار