موسیقی را ساده و آنلاین بیاموز

  • تاریخ : ۳ام مهر ۱۳۹۷

یکی از سوالاتی که معمولا در آموزشگاه موسیقی و در مورد کلاس تنبک می شود این است که مدت زمان یادگیری تنبک چقدر است و در چه مدت زمانی می توان تسلط نسبی روی این ساز پیدا کرد.

سازهای ضربی

در برخی موارد کلاس تنبک برای کودکان توصیه می شود و سوال بسیاری والدین این است که یا کودک باید در تنبک تسلط کامل پیدا کند و بعد به کلاس های دیگر وارد شود و آیا اصلا یادگیری تنبک ضروری است یا خیر که در این پست در مورد این مساله حتما صحبت خواهیم کرد.

مدت زمان یادگیری تنبک

مدت زمان یادگیری تنبک بسته به این که در چه سطح و با چه منظوری باشد می تواند متفاوت باشد مثلا در کلاس های پیش نیاز برای کودکان این دوره ها اصلا شکل و محتوایی متفاوت با دوره های آموزشی تنبک در دوره های تخصصی دارد و از این روست که مدت زمان یادگیری تنبک می تواند در دوره های مختلفی که به منظور هاای متفاوتی شکل گرفته ، متغیر باشد.

سازهای ضربی

نخست باید هدف دوره مشخص گردد که در زیر به برخی از معمول ترین این دوره ها اشاره می کنیم.

کلاس مختلف تنبک

تنبک از سازهای ایرانی و جزء دسته سازهای ضربی می باشد.

کلاس های تنبک در دوره های مختلفی طراحی و برنامه ریزی می شود که هر یک اهدافی خاص ، محتوایی خاص و البته مدت زمان متفاوتی را خواهند داشت.

دوره آمادگی برای کودکان

در برخی موارد اساتید دوره هایی ابتدایی را برای درک ریتم و ریتم خوانی بهتر برای کودکان در کلاس های تنبک دنبال می کنند که هر چند این دوره ها شاید ضرورتی نداشته باشد اما اساتید کلاس های مختلف برای حل این مساله از راه حل های متفاوتی استفاده می کنند تا ریتم را در کودکان درونی کنند.

آموزشگاه موسیقی یوسف آباد6

هر چند که گذراندن دوره های ابتدایی تنبک برای کودکان می تواند بسیار مفید و خوب باشد اما طول این دوره ها نباید طولانی باشد چرا که در برخی موارد طولانی شدن این دوره های ابتدایی باعث زدگی کودک از کلاس های موسیقی می شود.

به همان میزان که کودک با ریتم های مختلف آشنا گردد و اندکی در این مقوله تسلط یابد این کلاس ها می تواند مکفی باشد

دوره های تخصصی تنبک برای کودکان

اگر تنبک را به عنوان ساز اصلی برای کودک در نظر بگیریم در درجه اول باید از علاقه او به این ساز مطمئن باشید و در ادامه در کلاس های تخصصی تنبک وارد می شود.

البته طول هر دوره به نسبت تمرین و استعداد هر کودک می تواند متغیر باشد و این قضیه بیش از هر چیز به میزان تمرین او در منزل بستگی دارد.

آموزشگاه موسیقی

اما به طور کلی برای کودکان چهار بخش را برای آموزش در نظر می گیرند که هر معمولا معادل یک ترم آموزشی است.

بخش آشنایی با ساز ، علاقه مندی و یادگیری اصول اولیه

بخش آموزش ابتدایی

بخش آموزش ریتم های تخصصی تنبک در دوره متوسطه

بخش پیشرفته

دوره های تخصصی برای بزرگسالان

و اما برای بزرگ سالان البته دوره هایی متفاوت از کودکان خواهیم داشت.

آموزش در این رده سنی جدای از موارد ابتدایی در سه بخش کلی پیش می رود و برای تبحر در هر بخش معمولا یک تا دو ترم آموزشی زمان نیاز است.

بخش نخست آموزش ابتدایی ساز به همراه آموزش ریتم های مختلف روی ساز

بخش دوم آموزش تخصصی تر به همراه نوازندگی هماهنگ در کنار سازهای دیگر

و بخش آخر تکنیک های خاص و حرفه ای این ساز به همراه روش هایی برای تبحر بیشتر روی ساز.

 

در کل باید بگوییم که مدت زمان یادگیری تنبک بیش از هر چیز بسته به میزان تمرین هر فرد است و مساله ای که اینجا بیشتر اهمیت پیدا می کند کار در منزل یا در غالب گروه های مختف موسیقی و نوازندگی در کنار آن هاست.