موسیقی را ساده و آنلاین بیاموز

 • تاریخ : ۱۷ام مرداد ۱۳۹۷

در این مطلب بهترین روش تکثیر و پرورش قناری نر و ماده با بیشترین بهره وری ممکن را به شما آموزش می دهیم. پرورش این پرنده زیبا مستلزم توجه و دقت زیادی می باشد.

بخش اول– آماده سازی برای جفت گیری

۱- لوازم جفت گیری را تهیه کنید

پرورش قناری در منزل

علاوه بر لوازم اولیه ای که برای قناری های خود تهیه کرده اید (مثل قفس و دانه و …) به یک قفس بزرگ برای جفت قناری نیاز دارید تا به راحتی در آن جفت گیری کنند. باید یک لانه کوچک برای ماده آماده کنید تا در آن تخم بگذارد و راحت روی آنها بخوابد. حتی می توانید چوب و شاخ و برگ در قفس بریزید تا قناری نر شروع به ساختن لانه برای ماده کند. سعی کنید قفس را در معرض یک پرتو نور مستقیم خورشید قرار دهید.

 • دقت کنید که قفس های مخصوصی وجود دارد که قبل از جفت گیری به پرنده نر و ماده اجازه می دهد تا همدیگر را بدون تماس با یکدیگر بشناسند. یا اینکه می توانید آنها را در دو قفس جداگانه ولی چسبیده بهم قرار دهید.
 • پرنده فروشی ها، لانه آماده برای جفت گیری دارند ولی اگر لانه آماده خریدید حتما دقت کنید که یک سری شاخ و برگ و … داخل قفس بریزید تا خود پرنده نر لانه را تکمیل کند و جفت راحت تر باشند.

۲- قناری ها را تا زمانی که برای جفت گیری آماده شوند، جدا نگه دارید

پرورش قناری در منزل 2

قناری نر همیشه تمایل به جنگیدن دارد واگر قبل از اینکه قناری ها برای جفت گیری آماده باشند، آنها را در یک قفس قرار دهید، ممکن است قناری نر، ماده را بکشد.

۳-نشانه های آماده بودن نر وماده برای جفت گیری

جفت گیری معمولا در فصل بهار اتفاق می افتد. بهترین حالت این است که دمای اتاق را روی ۲۱ درجه تنظیم کنید و قفس را در جایی قرار دهید که بیش از ۱۲ ساعت نور مستقیم خورشید به آن بتابد. اما نشانه ها برای آمادگی برای جفت گیری:

پرورش قناری در منزل 3

 • قناری نر معمولا زودتر از ماده برای جفت گیری آماده می شود. مهم ترین نشانه آماده بودن نر این است که موقع خواندن، بال هایش را سرازیر می کند و همچنین زمخت تر و باصدای بلندتری نسبت به قبل می خواند. همچنین اگر یک نر دیگر در نزدیک شان باشد، قناری نر به حالت رقص و تعیین قلمرو، در قفس حرکت می کند.
 • قناری ماده موقعی که آماده است، شروع به پاره کردن کاغذ می کند یا ممکن است شروع به ساختن یک لانه کند. اما مشخص ترین علامت برای آمادگی ماده این است که مخرجش قرمز و ورم کرده می شود. همچنین وقتی قناری نر را می بینند دم شان را بالا می برند یا قوز می کنند.

۴- نر وماده را در کنار هم ولی در قفس جداگانه قرار دهید

با این کار آنها بهم عادت می کنند و رفتار آنها به شما می گوید که چه زمانی آماده جفت گیری هستند.

۵- حالا لانه را در قفس ماده قرار دهید

پرورش قناری در منزل 4

اگر ماده شروع به ساختن و تکمیل لانه کرد، به این معنی است که به نر عادت کرده و ۱۰۰ درصد آماده است.

۶- غذای مناسب به قناری ها بدهید

هنوز آنها را در یک قفس جداگانه نگه دارید. سه چهار روز قبل از اینکه آنها را در یک قفس قرار دهید شروع به دادن غذاهای مقوی مثل دانه های غنی شده، غذای نرم و کلسیم دار کنید تا تخم های سالمی بگذارند.

دان اصلي قناري تخم کتان و ارزن است و نسبت بين انها ۴ به۳ ميباشد يعني به ازاي هر۴ کيلو گرم تخم کتان ۳ کيلو گرم ارزن کافي مي باشدارزن از گروه غلات است که کربوهیدرات زیاد و چربی کمی دارد تخم کتان از گروه دانه های روغنی است که چربی زیاد و کربوهیدرات کم دارند . تخم كتان كه به دانه قناري مشهور است طبيعتي گرم دارد و حاوي انواع ويتامين و تركيبات كربو هيدرات و املاح معدني مي باشد. این کار را چند روز قبل از گذاشتن داخل یک قفس، تا زمانی که جوجه ها ۳ هفته بزرگ شوند ادامه دهید.

بخش دوم– جفت گیری و بعد از آن

۱- قناری ها را در یک قفس بزرگ قرار دهید

پرورش قناری در منزل 5

زمانی که نر و ماده کاملا آماده جفت گیری بودند، آنها را داخل یک قفس قرار دهید. احتمالا با بوسیدن همدیگر شروع می کنند و خواهید دید که کم کم شاخ و برگ ها و … که برای آشیانه سازی داخل قفس قرار داده اید را شروع به گذاشتن داخل لانه آماده میکنند. بوسیدن ممکن است بلافاصله بعد از قرار دادن قناری ها داخل قفس شروع شود یا اینکه چند روزی طول بکشد.

 • بعد از گذاشتنشان داخل یک قفس، مواظب باشید تا با هم دعوا نکنند. اگر شروع به جنگیدن کردند، آنها را از هم جدا کنید و مجددا منتظر علامت آمادگی هر دو باشید.

۲- به رفتارهای جفت گیری شان دقت کنید

پرورش قناری در منزل 6

معمولا در قناری نر، رفتار جفت گیری شامل چرخیدن دور ماده و دوست داشتن ماده می شود. سپس قناری ماده خم می شود و نر روی او قرار می گیرد و چندین بار این کار را می کند.

۳- حالا منتظر تخم گذاری در لانه باشید

پرورش قناری در منزل 7

قناری ماده ممکن است در هرجای قفس، بین ۲ تا ۶ تخم بگذارد. پرنده ماده هر روز یک تخم می گذاردو معمولا هم صبح این کار را می کند. این کار ممکن است تا ۱۴ روز طول بکشد. در این ۱۴ روز باید بگذارید کار خودشان را بکنند زیرا به هیچ کمکی برای تخم گذاشتن نیاز ندارند. سپس خود ماده روی آنها می خوابد و بعد از چند روز جوجه ها بیرون می آیند.

۴-جوجه ها را نزد نر و ماده بگذارید تا زمانی که خودشان بتوانند غذا بخورند

معمولا ۳ هفته طول می کشد تا جوجه ها خودشان بتوانند غذا بخورند و در این مدت بگذارید نزد نر و ماده بمانند. در روزهای اول، ماده تمام وقت با جوجه ها می ماند و نر برای آنها غذا می برد. بعد از ۳ هفته آنها کم کم برای پرواز بال در می آورند و می توانید آنها را در یک قفس جداگانه قرار دهید.

بخش سوم– نکات مهم دیگر

 • معمولا تا زمانیکه ماده، در دوره ۱۴ روزه، آخرین تخم را نگذارد، روی آنها نمی خوابد. این کاملا طبیعی است.
 • قناری ها معمولا پرنده های اجتماعی نیستند. سعی کنید بجز در موقع جفت گیری، آنها را از هم جدا نگه دارید.
 • فقط و فقط پرنده ماده شروع به ساخت لانه و یا تکمیل آن می کند.
 • بهترین غذای مقوی برای قناری ها علاوه بر موارد گفته شده در بالا، تخم گشنیز و تخم خرفه می باشد که می توانید از عطاری ها تهیه کنید.
 • همیشه بگذارید ارزن یا غذای دیگر در قفس شان موجود باشد.
 • پخش موسیقی و آهنگ خواندن در کنار قفس قناری ها برای بهتر شدن صدای قناری مفید است.

بخش چهارم– بازار فروش قناری

قناري هاي ايراني در بزرگ ترين فروشگاه هاي واقعي و مجازي در عربستان سعودي و ديگر کشورهاي عربي به فروش مي رسد. براي نمونه وب سايت “حراج” که بزرگ ترين فروشگاه اينترنتي عربستان سعودي به شمار مي رود و يکي از بزرگ ترين فروشگاه هاي مجازي در جهان عرب به شمار مي رود، قناري ايراني را نيز به عنوان يکي از کالاهاي خود قرار داده و ميان مشتريانش خريد و فروش مي شود.

تصاوير موجود در اين مطلب نيز گوياي اين مسأله است و مربوط به يکي از صفحات اين فروشگاه اينترنتي است. در پايان لازم به ذکر است که قناري تنها پرنده ايراني نيست که در جهان عرب خريد و فروش مي شود و مورد توجه اعراب است بلکه عقاب، شاهين و ديگر پرنده هاي ايراني نيز مشترياني در جهان عرب دارد.

۱-نمونه ای از پرورش قناری در یک سالن شیک

۲-نمونه ای از یک کسب و کار موفق قناری

باز هم هرگونه سوالی در زمینه پرورش قناری دارید در بخش نظرات مطرح کنید.